Технічне обстеження самобудів можуть проводити також і виконавці технічної інвентаризації кваліфікаційного рівня інженер – роз’яснення

Всеукраїнська громадська організація «Асоціація експертів будівельної галузі» (далі - Асоціація) у відповідь на численні звернення громадян надає роз’яснення стосовно того, які фахівці з технічного обстеження відповідають вимогам пункту 6 розділу ІІ «Порядку прийняття в експлуатацію і проведення технічного обстеження індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, громадських будинків та будівель і споруд сільськогосподарського призначення I та II категорій складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт» (далі - Порядок).

Фахівці Асоціації цілком володіють інформацією згаданого питання, адже брали безпосередню участь у розробці цього Порядку.

Трішки «історії» з питання. Перед розробниками Порядку з боку Уряду було поставлене завдання максимально спростити процедуру введення в експлуатацію самобудів. При цьому, під час обговорення проекту розглядалися навіть такі пропозиції, котрі мали за мету повне виключення технічного обстеження будівлі. Автори таких пропозицій аргументували своє бачення тим, що одноквартирні житлові будинки громадяни будують для себе та своєї сім’ї, отже вони самі можуть визначити, що для них є безпечним, оскільки негативні наслідки виникають саме для них.

Однак, фахівці Асоціації з самого початку обговорення документа дотримувались іншої думки і стверджували, що порушення будівельних норм під час будівництва може мати наслідки і для інших членів територіальної громади. Члени Асоціації звернули увагу, що основною небезпекою є навіть не гіпотетичне руйнування будівлі з завданням шкоди, нехай і членам сім’ї забудовника (хоча евакуювати таких членів сім’ї, лікувати та виплачувати пенсії доведеться громаді), а те, що основною небезпекою є незручності, які створює будівництво з порушенням будівельних норм мешканцям суміжних ділянок. Такі незручності, на жаль, є дуже поширеними та призводять до конфліктів. Тому фахівці Асоціації переконали професійну спільноту в тому, що технічне обстеження не можна скасовувати, і воно має проводитися спеціалістами.

Таким чином, в остаточний варіант Порядку потрапила компромісна позиція - технічне обстеження залишилось, але є максимально спрощеним за процедурою і вимогами до виконавців.

Стосовно того, хто має право відповідно до діючого законодавства виконувати технічне обстеження будинків та споруд, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт.

 Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 554 обстеження у будівництві віднесено до видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури, відповідальні виконавці яких проходять професійну атестацію. При цьому технічне обстеження може бути як самостійним видом діяльності, так і складовою технічної інвентаризації. Щоправда, метою технічного обстеження під час технічної інвентаризації не є визначення відповідності споруди будівельним нормам та можливості її подальшої надійної та безпечної експлуатації, а вимоги до виконавців технічної інвентаризації (стосовно освіти та стажу роботи) значно нижчі, ніж до виконавців обстеження як самостійного виду робіт. Відповідно до 87-го випуску довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, технічну інвентаризацію мають право виконувати не лише інженери з технічної інвентаризації (особи, які мають вищу інженерну освіту), а також і техніки (особи, які вищої інженерної освіти не мають). З метою розширення переліку осіб, які мають право виконувати технічне обстеження, пунктом 2 розділу ІІ Порядку до експертів з технічного обстеження додано виконавців технічної інвентаризації кваліфікаційного рівня інженер (на відміну від тих, хто має кваліфікаційний рівень техніка).

Однак деякі місцеві підрозділи Державної архітектурно-будівельної інспекції розглядають норму, викладену у п. 6 розділу ІІ Порядку, як обмежувальну, та мають випадки відмови у прийнятті відмітки про проведене технічне обстеження експертами з технічної інвентаризації. Погодитись з таким підходом не можемо.

Чинне законодавство не містить обмежень щодо кількості осіб, які мають право брати участь у проведенні обстеження чи технічної інвентаризації. Підхід, при якому під час технічної інвентаризації до проведення обстеження залучаються додатково фахівці відповідної кваліфікації та/або спеціалізації, на нашу думку, є найбільш правильним. Відповідно до чинного законодавства технічне обстеження будівель і споруд з метою встановлення можливості їх подальшої надійної та безпечної експлуатації мають право проводити експерти, які пройшли професійну атестацію та отримали кваліфікаційний сертифікат, що дає право виконувати роботи (послуги) з технічного обстеження будівель і споруд, а в окремих випадках ті виконавці (кваліфікаційного рівня інженер), які отримали право виконувати роботи (послуги) з технічної інвентаризації.

Технічну інвентаризацію мають право виконувати без обмежень та посвідчувати власним підписом та печаткою технічний паспорт виконавці, які отримали кваліфікаційний сертифікат, що дає право виконувати (послуги) з технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна кваліфікаційного рівня «Інженер з технічної інвентаризації» чи «Технік з технічної інвентаризації».

У разі, якщо є потреба проставити у технічному паспорті відмітку про можливість/неможливість надійної та безпечної експлуатації, таку відмітку має право посвідчити підписом та печаткою виконавець який отримав кваліфікаційний сертифікат, що дає право виконувати роботи (послуги) з технічного обстеження будівель і споруд або з технічної інвентаризації (кваліфікаційного рівня інженер).

Додамо, що на початок серпня 2015 року право проводити технічне обстеження в Україні отримали понад 1254 виконавців (перелік за посиланням -http://budex.org.ua/index.php/exlusive-poslugi-ua/reestr), виконувати технічну інвентаризацію об’єктів нерухомого майна - 1758 виконавців (перелік за посиланням http://budex.org.ua/index.php/exlusive-poslugi-ua/reiestr-vykonavtsiv-inventaryzatsii), з них кваліфікаційного рівня інженер - 1261 виконавець, кваліфікаційного рівня технік - 497. Виконавці, які отримали кваліфікаційний сертифікат, мають право виконувати роботи, що у ньому зазначені, без обмежень на всій території України.

Увага! Секретаріат Атестаційної архітектурно-будівельної комісії змінив місцезнаходження!  

У зв’язку з військовим станом виключені не погоджені заздалегіть особисті візити.

Максимально використовуйте  засоби зв’язку - телефон, Інтернет. 

Ми працюємо і завжди раді вас бачити, але дбайте про свою і нашу безпеку.

 

Фотогалерея