Колегія ДАБІ підтримала пропозиції змін до законодавства щодо вдосконалення дозвільної системи для запобігання будівельним аферам

23 березня Колегія Державної архітектурно-будівельної інспекції України розглянула критичну ситуацію, пов’язану з набуттям права на виконання будівельних робіт на об’єктах, які за класом відповідальності відносяться до середнього рівня.

До вказаного класу відповідальності відносяться об’єкти ІІІ та IV категорії складності. Проте, якщо набуття права на спорудження будівлі IV категорії передбачає отримання дозволу на підставі копій документів, то будувати об’єкти ІІІ категорії дозволено на підставі так званого декларативного принципу. Тобто в декларації зазначаються дані про ті ж самі документи, які в першому випадку подаються для оформлення дозволу.

Це призводить до зловживань та маніпулювань з боку недобросовісних забудовників. Зокрема, вони часто розбивають великі житлові комплекси на окремі будинки та оформлюють право на будівництво шляхом подання декларацій на кожен з них. Таким чином, забудовники уникають будівельної експертизи проектів, а це, в свою чергу, ставить під сумнів надійність та безпечність новобудов. Також декларативний принцип дозволяє ігнорувати вимоги щодо забезпечення об’єкту соціальною інфраструктурою та поширює практику внесення недостовірних даних у декларації. Відбуваються маніпуляції з визначення категорії складності у бік її зменшення з боку забудовників, які мають проблеми з первинними дозвільними документами – правом на землю, містобудівними умовами та обмеженнями, проектом будівництва.

Оскільки законодавство не дозволяє Держархбудінспекції перевіряти достовірність даних на етапі реєстрації декларації, порушення іноді виявляють вже в період активного будівництва, коли люди вклали в новобуд кошти, а забудовник майже звів стіни. Це провокує численні соціальні конфлікти та стає причиною поширення будівельних афер.

Держархбудінспекція пропонує внести зміни до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», передбачивши набуття права на будівництво об’єктів ІІІ категорії складності шляхом оформлення дозволів. Це допоможе проконтролювати законність будівництва, врахувати думку місцевої громади та зменшити кількість будівельних афер. В той же час такі зміни не обтяжать забудовника – пакет документів передбачений для оформлення дозволу та відзначення у декларації цілком збігається.

Також Державна архітектурно-будівельна інспекція України пропонує спростити дозвільну систему для будівництва об’єктів І-ІІ категорій складності. Вони становлять абсолютну більшість серед кількості будівництв (80%). Переважно це приватні та малоквартирні будинки, адміністративно-побутові будівлі. Законодавчі зміни запропоновані ДАБІ передбачають набуття права на будівництво об’єктів І-ІІ категорій шляхом подання повідомлень.

За інформацією Прес-служби ДАБІ України

Увага! Секретаріат Атестаційної архітектурно-будівельної комісії змінив місцезнаходження!  

У зв’язку з військовим станом виключені не погоджені заздалегіть особисті візити.

Максимально використовуйте  засоби зв’язку - телефон, Інтернет. 

Ми працюємо і завжди раді вас бачити, але дбайте про свою і нашу безпеку.

 

Фотогалерея